Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Asystent rodziny

W TARŁOWIE DZIAŁA ASYSTENT RODZINY 

Asystent Rodziny - Przyjaciel i Doradca. 

Rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, będą mogły otrzymać wsparcie od gminy w postaci asystenta rodziny. Możliwość taka wynika z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nałożyła na gminy obowiązek udzielania pomocy rodzinom dysfunkcyjnym z dziećmi. Pomoc owa realizowana będzie poprzez działania asystenta rodzinnego, który wesprze rodziny w przezwyciężaniu trudności związanych z opieką i wychowaniem małoletnich dzieci.

Asystent ułatwi rodzicom wypełnianie ról społecznych aby doprowadzić do osiągnięcia podstawowej stabilizacji życiowej i nie dopuścić do umieszczania dzieci poza rodziną w placówkach lub rodzinach zastępczych. Jeśli dzieci znajdują się pod pieczę zastępczą, rolą asystenta będą działania na rzecz ich jak najszybszego powrotu do rodziny.

W przypadku powzięcia informacji o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, kierownik ośrodka pomocy społecznej zleci przeprowadzenie w tej rodzinie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jeżeli rodzinny wywiad środowiskowy potwierdzi występowanie trudności, kierownik ośrodka pomocy społecznej przekaże kwestionariusz wywiadu asystentowi rodziny, który podejmuje pracę z tą rodziną.

Przy zlecaniu asystentowi rodziny pracy z daną rodziną, brany jest pod uwagę głownie zakres pomocy, jaki powinien zostać udzielony danej rodzinie. Z ustawy wynika ponadto, że asystent rodziny powinien swą pracę prowadzić za zgodą i przy aktywnym udziale rodziny oraz pobudzać ją do aktywnego współdziałania. Praca z rodziną powinna być organizowana lub kontynuowana również w sytuacji czasowego umieszczenia dziecka poza rodziną. Miejscem prowadzenia pracy z rodziną jest miejsce jej zamieszkania lub miejsce przez nią wskazane.

Obowiązki asystenta rodziny

  1. Prowadzenie treningu kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego:
    • Edukacja i trening w zakresie gospodarowania budżetem domowym;
    • Edukacja i trening w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego;
    • Poradnictwo w zakresie oszczędnego gospodarowania mediami;
    • Poradnictwo i wsparcie w pozyskaniu usług związanych z naprawą, zakupem, wymianą sprzętu gospodarstwa domowego, pomoc w załatwianiu spraw związanych z koniecznymi pracami remontowymi;
    • Edukacja i trening w zakresie organizacji dnia, szczególnie dzieci  (pory posiłków, aktywny wypoczynek, pory snu i odpoczynku);
  2. Edukacja prozdrowotna:
    • Edukacja i trening w zakresie profilaktyki zdrowotnej w rodzinie;
    • Edukacja i trening w zakresie higieny;
    • Edukacja i trening rodziny w zakresie prawidłowego żywienia dzieci i ich pielęgnacji;
  3. Wspieranie aktywności społecznej rodzin;
    • Motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych;                                 
    • Udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej;               
    • Udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych;
  4. Podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin oraz w razie potrzeby sporządzanie na wniosek sądu, opinii o rodzinie i jej członkach.
  5. Współpraca z zespołem interdyscyplinarnym lub grupą roboczą,   
  6. Wykonywanie innych czynności w oparciu o ustawę z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149 poz. 887 ze zm.).

Uprawnienia asystenta rodzinnego

Asystentowi rodziny, wykonującemu czynności w ramach swoich obowiązków, przysługuje ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych

Asystent rodziny jest nowym stanowiskiem w strukturze samorządu. Jego zadaniem jest niezależnie od pracowników socjalnych zajmowanie się wyłącznie pomocą i pracą  z rodzinami.

Asystent rodzinny w Gminie Tarłów

Od kwietnia 2013 r. funkcję ASYSTENTA RODZINY w Gminie Tarłów pełni Pani Monika Szostak.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny